Jan Brokken - 50 jaar schrijver

  • Sat Oct 11 2025
Jan Brokken

About this event

´Een goddelijk verteller´ - de Volkskrant

Jan Brokken viert 50 jaar schrijverschap met een nieuw boek vol schitterende verhalen over kunst, reizen en het verlangen naar schoonheid: 'De weemoed van de reiziger'.

Precies vijftig jaar geleden, in 1975, verscheen 'Mata Hari', het debuut van Jan Brokken.

Jan Brokken (1949) is schrijver van romans, reisverhalen en literaire non-fictie. Werk van hem wordt in twintig talen vertaald, van Duits en Deens tot Chinees en Russisch. Vier van zijn boeken zijn verfilmd. De Italiaanse boekverkopers riepen I giusti (De rechtvaardigen) uit tot beste non-fictieboek van 2021. The Guardian roemde The Just als een 'monumentaal werk'. The New York Times prees Jungle Rudy als een meesterwerk van verhalende non-fictie. Met Baltische zielen schreef hij een baanbrekend en grensverleggend boek, met De vergelding kantelde hij het beeld van een dorp tijdens de oorlog. In het huis van de dichter en Mijn kleine waanzin behoren tot zijn aangrijpendste boeken, met De tuinen van Buitenzorg en De kampschilders beschreef hij aan de hand van zijn familiegeschiedenis het einde van het koloniale tijdperk. In De ontdekking van Holland beschrijft hij een vergeten (kunst)geschiedenis met Volendam als stralend middelpunt. In 2023 is Jan Brokken de Gouden Ganzenveer toegekend voor zijn ‘ontzagwekkend brede oeuvre’. Voor La Repubblica is Jan Brokken 'een van de origineelste schrijvers van dit moment, veelzijdig, diepgravend, virtuoos, meeslepend.' In de zomer van 2025 verschijnt De weemoed van de reiziger, waarmee hij zijn 50-jarig jubileum als schrijver viert. 

Over 'De weemoed van de reiziger': 

Jan Brokken verstaat de kunst van het reizen. In zijn imposante oeuvre staan een nieuwsgierigheid naar menselijke verhalen en onverwachte ontmoetingen centraal. Zijn liefde voor kunst is minstens zo groot en fundamenteel. In 'De weemoed van de reiziger' komen beide liefdes samen. In veertien verhalen over kunstenaars en de reizen die ze maken, of dat nu een fysieke reis is of een reis door de verbeelding, komt weemoed voorbij maar ook levenslust, dromen, de drang naar avontuur, bezinning, grote liefdes en gebroken harten, verwondering, heimwee en de wijsheid die met de jaren komt. 'De weemoed van de reiziger' is een boek dat raakt aan onze menselijke essentie: als geen ander maakt Brokken duidelijk dat reizen en kunst ons in beweging zetten, ons doen denken en voelen.

Met verhalen over o.a. musici Béla en Ditta Bartók, componist Antonín Dvorák, dichter Leo Vroman, cellist AnnerBijlsma, architecten Truus Schröder-Schrader en Gerrit Rietveld, schrijvers Franz Kafka en Ismail Kadare en schilder Henri Matisse. 

Contact details & Opening hours

Opening hours

From Sat Oct 11 2025
  • 11-10-202520:00 - 22:30

Contact details

Noordstraat 52
4531GJ
Terneuzen


Bekijk route